Köpeğinizin Kemirmesini Durdurmak İçin 5 adım
Yorum Yap

Köpeğinizin Kemirmesini Durdurmak İçin 5 adım

Eve girdiniz ve köpeğinizi en sevdiğiniz ayakkabılarınızı çiğnerken buldunuz. Bir köpek sahibi için en sinir bozucu durumlardan bir olan bu davranışı engellemek ve tekrarlanmamasını sağlamak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Ayakkabılarınızı, çoraplarınızı, kanepenizi kısacası köpeğinizin çiğneyerek zarar verdiği şeyleri kurtarmanın “Köpeklere Fısıldayan Adam” Cesar Millan’a göre 5 adımlık bir yolu var:

 

1. Öncelikle sakin kalın
Öfkenizi köpeğinizden çıkartmanız hiçbir şeyi düzeltmez. Aksine onun da sinirlerini ve dengesini bozarak sakinleşmek için çiğneyecek başka şeyler aramaya itebilir.

2. Köpeğinizi düzeltin

Köpeğinizi çiğnediği nesneden ya da nesneyi ondan uzaklaştırmaya çalışmayın. Bunun yerine ilgisini dağıtmak için ensesine hafifçe vurun ve size bakmasını sağlayın. Bu odağının yaptığı davranıştan size kaymasını sağlayacaktır.
 

3. Çiğneme davranışını yönlendirin.

Eğer küçük vuruşlarla yapacağınız düzeltme onun çiğnediği nesneyi bırakmasını sağlamazsa, ilgisini çekecek farklı bir şey bulun. Ödül maması kokusu ya da en sevdiği oyuncak dikkatini çekebilir.

 

 

4.Nesnenin size ait olduğunu belirtin

Çiğnediği nesnenin size ait olduğunu köpeğinize anlatmak için enerjinizi ve vücut dilinizi kullanın. Nesneyi ve sizi çevreleyen görünmez bir sınır olduğunu hayal etmeniz bunu ona daha iyi hissettirmeniz için yararlı olabilir.
 

5.Köpeğinize çiğneyebileceği zararsız oyuncaklar bulun.
Çoğu köpek sakinleşmek için çiğneme eğilimindedir. Eğer köpeğiniz yavruysa dişlerindeki ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için çiğnemek istiyor olabilir. Hemen her pet shopta bulabileceğiniz çiğneme oyuncakları ve kemikleri onları uğraştıracak ve çiğnemeyi keyifli hale getirecek ürünler kullanabilirsiniz. Bu noktada ufak bir uyarımız var, eğer köpeğinizin bizim büyük kızımız Curie gibi protein alerjisi varsa, hayvansal çiğneme ürünleri alerjisini tetikleyebilir, verirken kontrollü olun ve reaksiyonlarını gözlemleyin – kaşıntı, kulak içi kızarıklıklarının artması gibi.


Eğer köpeğiniz çiğneme davranışlarını özellikle siz evde yokken gerçekleştiriyorsa, bu ayrılık endişesi yaşadığının bir göstergesi de olabilir, onu gözlemlemelisiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt