Evcil Hayvan Güvenliğinin Vazgeçilmezleri
Yorum Yap

Son zamanlarda kayıp evcil hayvan ilanlarındaki artışı siz de fark ediyor musunuz? Bu durum bizi tüylü dostlarımızın güvenliği için neler yapabileceğimizi düşünmeye itti. Sosyal medya tabi ki bu durumlarda en büyük yardımcımız haline geldi, birbirimizle hızla ve görsel detaylarla ulaşabiliyoruz. Ancak önceliğimiz onların güvenliğini sağlamak olmalı. Yapacağınız bazı ufak planlamalar ve biraz eğitimle evcil hayvanınızın güvenliğini arttırabilirsiniz.

 

 

 

İsimli Künye Kullanın

Evcil hayvanınızın üzerinde isminizin ve her zaman güncel iletişim bilgilerinizin olduğu bir künye bulunduğuna emin olun. Özellikle onu çok iyi tanımadığı bir yere götürüyorsanız mutlaka bir künye yaptırıp tasmasına iliştirin. Özellikle korkan köpekler tanımadıkları ortamlarda ürküp uzaklaşabilirler. Panik anında sesinizi ve komutunuzu algılayamayıp kaçabilir. Böyle durumlarda hemen mahalleye ve çevreye haber vermelisiniz. Yakınlarda birisinin onu bulup size getirmesi için üzerinde bir ipucu olması önemlidir. Unutmadan hatırlatayım, köpeğinize tam olarak güvenmiyorsanız tasmasını açmamalısınız.


Mikroçip Tanımlama

Pet Mikroçipleri kayıp ya da çalınan hayvanların bulunması için geliştirilmiş elektronik bir sistemdir. Her mikroçipin kendine has bir kod numarası vardır (bizlerin kimlik numaraları gibi düşünebilirsiniz). ISO 11784-11785 standartlarında üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde, non-toksik ve biyo-uyumlu olan mikroçipler, tüylü dostunuzun deri altına özel bir enjektör ile, bir aşı uygulaması gibi kısa bir süre içinde uygulanmaktadır. Uygulandığı evcil hayvanın deri altı bağ dokusuyla da kısa sürede kaynaşarak hayvana hayatı boyunca hiçbir rahatsızlık vermemektedir.

 

Mikroçipin barındırdığı kod numarası size ait iletişim bilgileri ve minik dostunuzun sağlık durumu ile ilgili bilgilerle birlikte bir veri tabanına kaydedilmektedir. Özel mikroçip okuyucular ile, hayvana temas olmadan hayvanın kimliği tespit edilmekte ve gerekli tüm bilgilere ulaşılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanlar kolayca, hızlı bir şekilde sahiplerine kavuşturulmakta, ayrıca sahipsiz sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler takip edilebilmektedir.

Mikroçiplerin bir başka önemli işlevi de vardır. Eğer yurtdışına çıkmanız ve bu seyahate evcil hayvanınız ile gitmeniz gerekiyorsa, ya da bizim gibi bir süreliğine yurt dışında yaşamanız gerekiyorsa şunu bilmelisiniz ki evcil hayvanınızın mikroçip taşıması uluslararası bir zorunluluktur. Tüm dünyada aynı standartlarda üretilen mikroçipler her ülkede aynı veri tabanına ulaşılmasını ve hayvanların kimliklerinin doğrulamasını sağlar. Yurt dışına evcil hayvanlarıyla giden tüm hayvan severlerin korkulu rüyası olan 6 aylık karantina riskini ortadan kaldırmak için evcil hayvanınıza mutlaka mikroçip taktırmanızı öneriyoruz.

Oldukça uygun fiyatlı olan mikroçip uygulamasını pek çok veteriner hekim yapmakta ve gerekli veri tabanı girişlerini de sağlamaktadır. Sizlere tavsiyemiz en kısa zamanda veteriner hekiminizle görüşüp bir randevu almanız.

 

Sizin ne gibi önerileriniz var? Lütfen yorum bırakmayı unutmayın.

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt