Apartmanda Yaşayan Yavru Köpeğiniz İçin 7 Adımda Tuvalet Eğitimi
Yorum Yap

Apartmanda Yaşayan Yavru Köpeğiniz İçin 7 Adımda Tuvalet Eğitimi

 

 

Evimize ilk defa gelen yavru bir köpeğin verdiği heyecan ve mutluluğu hepimiz yaşamışızdır. Tabi bu mutluluğunun yanında yeni dostumuza acilen verilmesi gereken bir tuvalet alışkanlığı da bulunuyor. Bu yazımızda apartmanda yaşayan küçük dostlarımıza nasıl tuvalet eğitimi verebileceğinizi inceledik.

Öncelikle endişelenmenizi veya şevkinizin kırılmasını gerektirecek bir durum olmadığını hatırlatalım. Sizin için hazırladığımız bu mini kılavuz ile yavru köpeğinize kısa zamanda tuvalet eğitimi verme imkânınız olacak.

 

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

 

 

1) Günlük Bir Rutin Oluşturun

Uzmanlar, bir yavru köpeğin mesanesini büyüdükleri her ay için bir saat daha fazla tutabileceğini söylüyor. Yani 2 aylık bir yavruyu her iki saatte bir tuvalete çıkarmak hem halılarımızın temiz kalmasını hem de küçük dostumuzun mesanesini yormasını engelleyecektir. Uyanır uyanmaz, yemek yedikten/ su içtikten sonra, oyun sırasında veya sonrasında onları çıkardığınızdan emin olun.

 

 

2) Bir Yer Seçin

Köpekler tuvaletlerini aynı alana yapmayı tercih ederler. Tuvalet eğitimindeki en anahtar konulardan biri tanıdıkları ve önceden tuvaletlerini yaptıkları noktayı belirlemektir. Köpeğinizi her rahatlamaya ihtiyaç duyduğunda tasmasıyla aynı noktaya getirin. Yavru köpekler bu noktayı bulmanızda size çok yardımcı olup işlerini hızlıca hallederler.

 

3) Olumlu Pekiştirme Kullanın

Köpekler kolaylıkla motive olan canlılardır. Dışarıya tuvaletlerini yaptıklarında onları oyunlarla, ve/veya ödül mamalarıyla ödüllendirmeyi deneyin.

 

 

4) Beslenme Programına Sadık Kalın

Yavrunuzu bir programa göre beslerseniz, o da tuvaleti bir programa göre kullanmaya başlar. Evde tuvalet eğitimini daha kolay hale getirmek için onları her gün aynı saatlerde beslemeyi deneyin.

 

5) Yatmadan Önce Su Kabını Kaldırın

Tıpkı insanlar gibi, bir köpek de yatmadan önce su içerse, gece tuvaleti kullanmaları olasıdır. Su kabını yatmadan birkaç saat önce ortadan kaldırın. Çoğu köpek yavrusu, tuvaletlerini yapmadan yaklaşık 7 saat uyuyabilir.

 

6) Çiş Pedleri Veya Yapay Çim Kullanın

Bu yöntem, özellikle apartman sakinlerinin tümü için kullanışlıdır. Sabit bir yere bir çiş pedi koyun- en iyisi kapıya yakın- ve yavrularınız tuvaletini yapmaya başlarsa, onları pedin üzerine taşıyın. Dışarı çıkmanın zor olduğu durumlarda veya terasınız varsa programa sadık kalmak için yapay çim de kullanabilirsiniz.

 

 

7) İşaretleri Takip Edin

Dikkat ederseniz, yavruların tuvaletleri gediğine dair bazı davranışları vardır. Bu sinyalleri izleyin ve buna göre pozisyon alın:

 

-Kendi etraflarında dönmeleri

-Kasık bölgelerini koklamak veya yalamak

-Etrafını koklamak

-Sızlanmak

-Kapıyı pençelemek

Unutmayın ki siz ve köpeğiniz hala tanışma aşamasındasınız ve iletişim bu aşamada çok önemli!

 

 

Yeni patili dostunuzun size anlatmaya çalıştıklarına dikkat edip bir programa bağlı kalın. Bunun dışında iyi davranışlarını ödül ve sevgiyle mükafatlandırırsanız kısa zamanda tuvalet eğitimini tamamlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt