Kedim çok hırçın. Ne yapmalıyım?
Yorum Yap

Kedim çok hırçın. Ne yapmalıyım?

 

Kedilerde hırçınlık olarak tanımlayabileceğimiz, bulunduğu ortamı domine etme veya saldırganca davranışlarda bulunma hali yaygın gözlemlenebilen bir durumdur.

 

Bu hırçınlığı ve agresifliği tetikleyen sebebi ortaya çıkarmak kimi zaman zor olduğu için bu davranış şekli ve karakter özelliğini engelleyecek bir strateji belirlemek de kolay olmayabilir.

 

Kedilerimizde görülebilecek bu hırçınlık hali patili dostlarımızın diğer insanlara veya hayvanlara saldırmasına sebep olabilir. Barınaklara veya sokaklara terk edilen birçok kedinin terk edilmesindeki en önemli sebeplerden biri bu agresiflik halinin engellenememesidir.

 

Kedimizin hırçınlaştığını daha harekete geçmeden yüzünden ve vücut duruşundan tespit edebilirsiniz.

 

 

Gergin ve saldırıya hazır bir kedi;

-Büyümüş gözbebekleri

- Arkaya doğru gerilmiş kulaklar

- Dik bir kuyruk

- Kemerli bir vücut duruşuyla kendini belli eder.

 

 

Bu agresif ve hırçın karakter özelliğini engellemek veya gidermek için yapılabilecekler:

 

1)        Erken müdahale edin

 

En iyi çözüm kediniz daha yavruyken onu yönlendirip eğitmenizden geçer. Oyun zamanı ısırıp tırmalamasını engellemek, fiziksel temastan kaçınarak onu oyuncaklara yönlendirmek en iyi çözümdür. Ayrıca aynen köpek eğitiminde yaptığımız gibi eğitim “clicker”ları kullanarak doğru davranışlarını ödül mamalarıyla da pekiştirebilirsiniz. 

 

Daha önce eğitim için bir clicker kullandıysanız (köpek ya da kedi eğitimi için önerdiğimiz, basıldığında klik sesi çıkaran minik bir alet) ya da şimdi kullanmaya başlamak istiyorsanız, kedinizin clicker sesinin ne anlamına geldiğini öğrendiğinden ya da hatırladığından emin olmalısınız. Önce herhangi bir komut vermeden clicker’ı tıklatarak kedinizi ödüllendirin, aslında bu noktada uyguladığımız yöntem Pavlov’un klasik zil – salya yöntemi. Kedimizin klik sesini duyunca ödüllendirileceği öğrenmesini istiyoruz. Bu sesi tanıdıktan sonra her doğru hareketinde klik sesi çıkarıp onu ödüllendiriyoruz. Böylece iyi bir şey yaptığını anlıyor ve daha sonra iyi bir davranış sergilemek için daha hevesli oluyor.

 

Her pet shopta ya da internette bulabileceğiniz clickerlar şöyle görünüyor:

 

 

 

2)        Fiziksel temastan kaçının

 

Kediniz gerginken her türlü fiziksel temas patili dostunuzun gerginliğini, endişeli ruh halini ve dolayısıyla saldırganlığını körükler. Bu sebeple kesinlikle fiziksel temasa girmemelisiniz.

 

3)        Bulunduğu ortamı değiştirin

 

Kedinizin gerginliği ve agresifliği, bulunduğu ortamdaki bir nesneden kaynaklanıyor olabilir. Patili dostunuzla fiziksel temasa girmeden önce çevresinde yapacağınız değişiklikler gerginliğini azaltmada çok etkili olabilir.

 

4)        Birden fazla kediniz varsa onları ayırın

 

Bulunduğunuz ortamda birde fazla kedi besliyorsanız ve birbirlerine karşı bir saldırganlıkları söz konusuysa bu durumda onları derhal birbirinden ayırmak ve tanışma süreçlerini zamana yaymak en doğru strateji olacaktır.

 

5)        Ödül mamasıyla olumlu davranışını pekiştirin

 

Kedinizin sakin olduğu ve hatta kendini sevdirdiği zamanlarda bu sakinliğini pekiştirmek için onu özel mamalarla ödüllendirmeniz karakterinin bu yönde değişmesinde önemli bir adım olacaktır.

 

 

Yukarıda sözünü ettiğimiz bu çözüm önerilerinin sabırla ve zamana yayarak takip edilmesi sıkıntının çözümünde önemli bir adımdır. Bununla birlikte tüm bireysel çabalarınıza rağmen çözüme yönelik bir ilerleme göremiyorsanız tavsiyemiz, bir veterinerden veya eğitmenden profesyonel yardım almanız. Zira hiçbir kedi ne kadar hırçın olursa olsun barınağa veya sokağa terk edilmeyi hak etmiyor.

 

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt