Her Köpek Sahibinin Gıda Alerjileri Hakkında Bilmesi Gerekenler
Yorum Yap

Her Köpek Sahibinin Gıda Alerjileri Hakkında Bilmesi Gerekenler

 

Köpeklerde gıda alerjisi büyük kızım Curie’yi sahiplenene kadar açıkçası çok da aşina olmadığım bir konuydu. İngiliz çoban köpeği olan Curie, onu sahiplendiğimizde 4 yaşındaydı ve daha önceki beslenme düzeni ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değildik. Evimize ilk geldiğinde ona da oğlumuz Darwin’in – Standart Schnauzer- tükettiği kaliteli kuru mamadan vermeye başladık. Kısa bir süre sonra karnında oluşmaya başlayan kızarık bölgeyi ve kulağındaki şiddetli kaşıntıya eşlik eden kulak içinde ezgama benzeri kızarıklığı fark ettik. Veterinerimizden bu duruma gıda alerjisinin yol açtığını ve konunun aslında çok da basit bir rahatsızlık olmadığını öğrendik.

 

Eğer siz de köpeğinizde deri döküntüleri fark etmeye başladıysanız veya artan bir kaşıntısı varsa, bizim kızımız gibi yediği şeylere karşı hassas veya alerjik olabilir. Patili dostunuzun sağlığı için gıda alerjilerinin en yaygın nedenlerini, sıklığını ve uygun tedavi yöntemlerini mutlaka bilmelisiniz.

 

 

Evcil hayvanlarda besin alerjisine ne sebep olur?

 

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin ve kedilerin bağışıklık sistemi de bazen bir maddeyi tehlikeli olarak yanlış yorumlar ve bir reaksiyonu tetikler. Örneğin, bir köpeğin bağışıklık sistemi, proteinleri istilacı maddeler olarak algılayabilir ve kaşıntı, titreme, ishal, iltihaplanma vb. güçlü reaksiyonlar yaratabilir.

 

Peki bu yanlış algılamaya ne sebep olur? Çoğunlukla bağışıklık sistemi anormallikleri genetik yatkınlık ile ilgilidir, ancak yeni yapılan çalışmalar, bağışıklık sisteminin antibiyotik kullanımı, çevresel değişiklikler vb. ile büyük ölçüde zayıflayabileceği veya değiştirilebileceği erken gelişim dönemlerine de işaret ediyor.

 

Alerjik reaksiyonların ortak tetikleyicileri arasında bazı gıda bileşenleri, çevresel nedenler (toz akarları, çimen, polen vb.) ve pire ısırıkları, arı sokmaları gibi dış etkenler bulunur.

 

Köpeklerde gıda alerjisi belirtileri

 

Köpeklerde gıda alerjilerinin belirtileri değişebilir, ancak en yaygın olanları mevsimsel olmayan kaşıntı, göz akıntısı ve ciltte tahriş, kızarıklık ya da iltihaplanma olup, çoğunlukla kulak ve ayak çevresinde yoğunlaşır. Kronik kaşıntı, tüylerde bölgesel dökülme, yüzde, dudaklarda, ayaklarda ve kulak içlerinde şişme de gelişebilir. Semptomlar genellikle köpeğin ilk yaşı içinde gelişir, ancak yetişkinlikte daha sonradan da ortaya çıkabilir.

 

 

Bir köpeğin yiyeceğe alerjik reaksiyonu, kusma, ishal, bağırsakta irritabilite ve iltihaplanma dahil olmak üzere gastrointestinal bölgede de meydana gelebilir. Tüm bu belirtiler tamamen farklı bir hastalığa da işaret edebilir, bu nedenle köpeğinizin bu sorunlardan herhangi birini yaşadığını fark ederseniz, mutlaka veterinerinizden acil bir randevu alın ve diğer olası sağlık sorunlarını kontrol ettirin.

 

Alerjik reaksiyona en çok hangi yiyecekler neden olur?

 

Köpeklerde alerjik reaksiyonları tetikleyen gıda bileşeni, en yaygın olarak hayvansal veya bitki bazlı proteindir. Sığır eti, tavuk, süt ürünleri, yumurta ve buğday köpeklerde alerjik reaksiyonların en yaygın tetikleyicileridir.

 

 

Köpeğinizin alerjik olduğundan emin olmadıkça diyetinden eti ve tahılları çıkarmamanız gerekiyor. Özellikle yavru köpeklerin sağlıklı gelişmesi için tahıllar oldukça önemlidir. Dolayısıyla köpeğinizin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce, köpeğinizin gerçekten neye alerjisi olduğu konusunda net olmalısınız. Bir veteriner hekime danışmak her zaman en iyi seçenektir, çünkü patili dostunuzun cinsine ve gösterdiği semptomlara göre en uygun diyeti hekiminiz belirleyecektir.

 

Köpeğinizdeki alerjileri teşhis etmek

 

Muhtemelen alerjilerin en zor kısmı, tedavinin kendisinden daha karmaşık olan teşhisidir. Sorun, bileşenleri veya diğer alerjen türlerini doğru bir şekilde ekarte edebilecek kesin bir testin olmamasıdır.

 

Herhangi bir veterinere alerjiler hakkında soru sorarsanız, büyük olasılıkla size, şimdiye kadar uygulanan tek güvenilir alerji teşhis yöntemi olan eliminasyon-diyeti yönteminden bahsedecektir. Bu yöntem kısaca köpeğinizi özel bir diyetle beslemeyi içerir. Veteriner tarafından oluşturulan bu diyet, köpeğin daha önce hiç beslenmemiş olduğu sınırlı bir yağ, mineral, karbonhidrat ve protein kombinasyonunu içerir.

 

Bu yöntem, veterinerin, köpeğin önceki diyetindeki içerikleri, yeni diyete birer birer ekleyerek (ve her aşamada köpeğin nasıl tepki verdiğini inceleyerek) yaygın alerjenleri tek tek ortadan kaldırmasını sağlar. Bu, disiplin ve sabır gerektiren uzun süreli, titiz bir süreçtir. Bazen reaksiyonun diyet değişikliklerinden mi yoksa polen gibi mevsimsel alerjilerden mi kaynaklandığını belirlemek zordur.

 

Alerjiye en yatkın köpek ırkları

 

1) Cocker Spaniel

Besin alerjileri tipik olarak kulak ve ayaklarında kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Polen ve toz gibi solunum yoluyla maruz kalınan maddelere ve yün, plastik, bakır, sentetik ve kum gibi maddelere karşı alerjileri yaygındır.

 

2) Alman Çoban Köpeği

Gıda alerjilerine ve çevresel alerjilere çok yatkındırlar. Deri alerjileri pireler, gıda alerjileri ise sığır eti, tavuk, mısır, soya, süt ürünleri ve buğday tarafından tetiklenebilir.

 

3) Golden Retriever

Atopik dermatit, pire, gıda ve temasa dayalı olmak üzere dört temel alerji grubundan etkilenirler. Cildi etkileyen tahriş edici maddeler arasında polen, toz, pireler, küf ve yabani otlar bulunur. Yaygın gıda alerjileri ise soya, buğday, süt ürünleri, sığır eti ve bazı kümes hayvanlarına karşıdır.

 

4) Labrador Retriever

Golden Retrieverlar gibi en sık yaşadıkları alerjiler ciltte ortaya çıkan gıda, pire ve polen alerjiler. Gıda alerjileri soya, yumurta, sığır eti, mısır, balık ve tavuk gibi yaygın köpek maması bileşenleri tarafından tetiklenebilir.

 

5) Maltese

Malteselerde alerjinin başlıca belirtileri kaşıntı, kızarıklık veya tahriş olmuş cilt, tüylerde dökülme ile göz, burun ve kulak sorunlarıdır. Gıda alerjileri ayrıca gastrointestinal problemler olarak da ortaya çıkabilir ( kusma, ishal vb.). Ayrıca kumaş (yataklar) ve plastik (kaseler) alerjileri de olabilir.

 

6) American Pit Bull Terrier

Deri alerjilerine yatkındırlar. Genellikle pire, polen, çimen ve toz gibi çevresel alerjenlerden etkilenirler.

 

7) Bichon Frise

Çimen, çiçek, ağaç ve tozdan gelen havadaki alerjenlerine karşı hassas olmalarının yanı sıra gıda alerjilerine de yatkındırlar.

 

8) Boxer

Mısır veya buğday gibi yüksek proteinli tahılları içeren mamalara karşı özellikle hassaslardır. Ayrıca yıl boyu polenlerden ve tozdan da etkilenebilirler.

 

9) Brussels Griffon

Temel olarak cilt alerjilerine yatkındırlar. En çok etkilenen bölgeler arasında ayaklar, karın, cilt kıvrımları ve kulaklar bulunur.

 

10) Bull Terrier

Deterjanlar, kimyasallar, polen, toz ve küf gibi alerjenlere karşı hassas bir ciltleri vardır. Bu ırklarda kaşıntı, tahriş, enfeksiyon ve rahatsızlığa neden olan atopik dermatit görülebilir.

 

 

Alerjisi olan köpekler için alerji tedavisi ve en iyi yiyecek seçenekleri

 

Gıda alerjisi olan köpeğiniz için yapabileceğiniz yegâne şey onu özel bir diyetle beslemektir. Veterinerinizin tavsiye edeceği hipoalerjenik bir mamayı kullanabilir veya gıda alerjileri için önerilen ev yapımı köpek mamaları hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında köpeğinize mama dışında hiçbir şey vermediğinizden emin olmalısınız. Özellikle yüksek protein içeren doğal çiğnemeliklerden (doğal dana derisi, kuzu ayağı vb.) uzak durmalı ve dışarda yürüyüş esnasında ya da parkta arkadaşlarıyla oynarken yerden bulup hevesle ağzına attığı şeylere karşı ekstra dikkatli olmalısınız.

 

Biliyorum tüm bunlara dikkat etmek çok kolay değil, ancak gıda alerjisi gerçekten önemsenmesi gereken, köpeğinizin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürebilecek ama uygun bir diyetle ve biraz özenle kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz bir rahatsızlıktır.

 

 

 

 

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt