Köpeğinizin Mutsuz Olduğunu Gösteren 9 İşaret
Yorum Yap

Köpeğinizin Mutsuz Olduğunu Gösteren 9 İşaret

 

Tıpkı insanlar gibi, köpekler de kesinlikle depresif hissetme dönemlerinden geçebilir. Bununla birlikte, insanların aksine, bu konuda dertlerini bizlere anlatamazlar. Neyse ki, köpeklerimizin depresif olduğunu anlamamızı sağlayan bir takım davranışsal belirtiler var – bu belirtileri iyi gözlemleyerek ona yardımcı olabilirsiniz.

 

Köpeklerde düşük ruh hali, stresli bir taşınmadan sevilen birinin kaybına kadar pek çok farklı şeyden kaynaklanabilir. Hatta can sıkıntısı kadar basit bir şey bile köpeğinizin depresyona girmesine sebep olabilir. Bütünleştirici sağlık veterineri Dr. Karen Shaw Becker “Bir veteriner hastayı depresif olarak tanımlıyorsa, bu köpeğin normal davranışlarında bir değişiklik olduğu anlamına gelir.” diyor. “Normal” oldukça geniş bir spektrum olsa da şöyle düşünebiliriz: Sizin tanıdığınız ve kendine has davranışlarını bildiğiniz evcil hayvanınız, her zamankinden farklı davranıyorsa, nedeni duygusal olabilir.

 

Sıralayacağımız davranışların birçoğunun diğer fiziksel problemleri de gösterebileceğini bilmelisiniz, bu nedenle öncelikle fiziksel sorunları keşfedip ortadan kaldırmaya çalışın. Eğer sorun fiziksel ise veterineriniz, profesyonel bir değerlendirme yaparak, size tedavi konusunda yardımcı olacaktır.

İşte bir köpeğin mutsuz olduğunu gösteren bazı yaygın işaretler:

 

İştahında Değişiklik

 

 

Yiyeceklere çok az ilgi göstermek veya hiç ilgilenmemek, bir köpeğin mutsuz olduğunun bir göstergesi olabilir. Öte yandan, aynı bizim gibi, mutsuz köpekler de yiyecek alımını arttırmayı seçebilir, çünkü yiyecekler onlara rahatlık sağlayabilir. İster iştahında bir artış ister azalış olsun, herhangi bir değişiklik onun ruh hali hakkında bir ipucu olabilir. Köpeğinizin yeme alışkanlıklarındaki bir değişiklik kilo değişikliğine neden olabilir, bu nedenle evcil hayvanınızın birkaç kilo verdiğini veya aldığını fark ederseniz bu, mutsuz olduğunun bir işareti olabilir.

 

Çok Fazla Ya Da Çok Az Uyuma

 

 

Amerikan Köpek Kulübesi Kulübüne göre, köpekler insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor, günde ortalama 12 saat kadar. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın uyku saatlerinde bir artış fark ederseniz bu, mutsuz olduklarının bir işareti olabilir. Aynı şekilde her zamankinden daha az uyuyor olması da depresyonda olduğunun belirtisi olabilir. Yalnız uykusuzluğun fiziksel ağrıdan da kaynaklanabileceğini unutmamalısınız: Evcil hayvanınız uyku sorunu yaşıyorsa fiziksel bir problemi olmadığından emin olun.

 

Oyuncaklarıyla İlgilenmeme

 

 

İnsanlara benzer şekilde, normal aktivitelere olan ilgi kaybı, bir köpeğin normal, mutlu benlikleri gibi hissetmediğinin bir işareti olabilir. Köpeğiniz normalde oyuncaklarıyla ilgiliyse ve son zamanlarda onlara pek yaklaşmıyorsa, iyi hissetmiyor olabilir. Köpeklerin zaman zaman oynamak istememesi normaldir, ancak bu durum uzun bir süre devam ederse, dikkate değer olabilir.

 

Oynamak Veya Egzersiz Yapmak İstememe

 

 

Mutsuz bir köpeğin ilgisini kaybedebileceği tek şey oyuncaklar değildir. Enerjisi düşükse ve yürüyüş yapmak ya da diğer köpeklerle oynamak istemiyorsa, melankolik hissediyor olabilir. Tabii ki tüm köpekler sosyal ve enerjik değildir, bu yüzden her köpeği kendi normalinde değerlendirmek önemli. “Her zamankinden daha hareketsiz” ya da “Her zamankinden daha asosyal” olup olmadığına bakmalısınız.

 

Gizlenme Veya Eşyaların Altına Girme

 

 

Bir köpek mutsuzsa, evin içinde bir yerlere saklanarak kendisine güvenli bölge yaratmaya çalışabilir. Havai fişekler gibi saklanmasına neden olacak net bir uyaran yoksa, bu kaçınma davranışı, kendisini iyi hissetmediğinin bir işareti olabilir. Benzer şekilde, bir eşyanın altına sinerek daha küçük görünmeye (boyut olarak daha küçük) çalışabilir. Bu onun depresif ruh hali ile başa çıkma yolu olabilir.

 

Saldırganlık

 

 

Saldırganlık köpeklerde birçok sorunun göstergesi olabilir, ancak bir köpeğin saldırganlığının tek sebebinin depresyon olabileceğini biliyor muydunuz? Evcil hayvanınız normalde ağırbaşlıysa ve birden önüne çıkan her şeye havlamaya, hırlamaya ve saldırmaya başlarsa bu, mutsuz olduğunun bir işareti olabilir.

 

Aşırı Yalama veya Çiğneme

 

 

Köpekler patilerini yalayıp çiğnediklerinde onları temizlemeye ya da kaşımaya çalışıyormuş gibi görünebilirler, ancak kendilerini mutsuz hissettiklerinde bu şekilde kendilerini rahatlatmaya çalışıyor olabilirler. Veteriner sağlık uzmanı Dr. Gary Richter, “Çoğu insan farkında değildir, ancak aşırı yalama (veya çiğneme), köpekler için kendi kendini yatıştırmanın bir yolu olabilir” diyor. Evcil hayvanınız patilerini aşırı yalıyor veya çiğniyorsa, depresyonda olabilir – öncelikle böcek ısırıkları veya cilt problemleri olmadığından emin olun.

 

Volta Atma

 

 

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde de endişeli davranışlar depresyonla el eledir. Bir köpek evde süreli tur atarak dolaşıyorsa, sıkılmış veya mutsuz olabilir. Dışarıda daha fazla zaman geçirmek istiyor olabilir ve bu isteğini kolaylıkla gerçekleştirerek onu rahatlatabilirsiniz.

 

Bütün gün iş yerindeyseniz ve köpeğiniz evde tek başınaysa, köpeğinizin fiziksel ve duygusal sağlığı için ihtiyaç duyduğu egzersizi aldığından emin olun. Onu gezdirmesi için bir profesyonelden yardım da alabilirsiniz. Eğer daha fazla yürüyüş ve egzersiz yapması modunu değiştirmezse veterinerinize danışmalısınız.

 

Etrafa Zarar Verme

 

 

Aynı volta atmak gibi sürekli bir şeylere zarar vermek de duygusal problemlerden kaynaklanan bir davranıştır. Köpeğiniz, oyuncaklarına veya evdeki herhangi bir şeyle karşı aniden, normalden daha sert ve zarar verici bir tutumla yaklaşırsa, kendisini iyi hissetmiyor olabilir. Ruh halinin (ve yıkıcı davranışlarının) iyileşip iyileşmeyeceğini görmek için egzersiz seviyesini veya zihinsel stimülasyon seviyesini artırmayı deneyin (ona yeni komutlar öğretmeyi ve onunla zekasını kullanmasını gerektiren oyunlar oynamayı deneyebilirsiniz).

 

Neyse ki, köpekleri duygusal bir çöküşten kurtarmanın birçok yolu var. Bir köpeğin nasıl hissettiğini anlamak, onu mutlu ve sağlıklı benliğine geri döndürmenin ilk adımıdır. Öncelikle onu mutsuz eden faktörleri tespit edip ortadan kaldırmaya çalışın. Yalnız ise ona daha fazla vakit ayırın. Yeterli egzersiz yapmıyorsa onu daha fazla yürüyüşe çıkarın ya da bir profesyonelden destek alın. Sıkıntı duymasına sebep olabilecek faktörleri ortadan kaldırdıktan sonra ona biraz zaman tanıyın. Eğer köpeğinizin ruh halindeki düşüş uzun süreliyse, siz ne yaparsanız yapın durum değişmiyorsa ve fiziksel bir sıkıntısı olmadığına eminseniz veterinerinize danışmalısınız.

 

Kaynak ve daha fazla okuma için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt