Köpek veya Kediler Depremi Önceden Hisseder Mi?
Yorum Yap

Köpek veya Kediler Depremi Önceden Hisseder mi?

 

                     

Geçtiğimiz günlerde Silivri açıklarında gerçekleşen 5.8  büyüklüğündeki depremle tüm İstanbul’un yüreği ağzına geldi. Depreme özellikle patili dostlarıyla yakalananların aklında yine aynı soru vardı: “Köpeğim / kedim depremi önceden hissetti mi?”

 

 

Depremin hayvanlar tarafından hissedildiğine dair iddialar antik Yunan tarihçilerin yazıtlarında M.Ö 373 tarihine kadar uzanıyor.

 

 

ABD’nin resmi jeoloji kurumu olan USGS yaptığı açıklamada bugüne kadar hayvanların depremi önceden hissettiğine dair sayısız iddia ve çalışma olduğunu belirtiyor.

 

Bununla birlikte USGS,  bugüne kadar yaptığı araştırmalarda patili dostlarımızın veya başka bir hayvanın depremi önceden sezdiğine dair herhangi bir bilimsel kanıta ulaşamadığını belirtiyor.

 

 

Öte yandan, patili dostumuz nasıl ki ses veya kokuya karşı bizden çok daha hassas ve geniş frekansta bir algıya sahipse, yine aynı durum deprem dalgaları için  de geçerli. Deprem esnasında büyük sarsıntıdan önce gelen öncü ve düşük frekanslı sarsıntılar köpeğimiz veya kedimiz tarafından algılanabiliyor ve korkudan kaynaklı bir şekilde tuhaf davranmalarına sebep olabiliyor. Tabi ki bu durum köpeğimizin veya kedimizin depremi gerçekleşmeden önce hissettiğini göstermiyor.

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt