Deniz Yolu ile Seyahat

İDO'nun resmi web sitesinden aldığımız bilgilere göre, 1 Mart 2012 tarihinden itibaren evcil hayvanların aşı karnelerinin yaya yolculuklarda biniş terminali görevlilerine, araçlı yolculuklarda güvenlik kontrolü sırasında ve sefer sırasında istenildiğinde gösterilmek üzere yolcunun yanında bulunması gereklidir.

Evcil hayvanların, açık garajlı hızlı feribot* ve araba vapurlarında aracınızın içinde taşınması haricinde ve deniz otobüslerinde;

  • Evcil hayvanlar kafeslerinde olmak koşulu ile sadece yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği yerlerde taşınabilirler.
  • Kafese sığmayacak büyüklükteki evcil hayvanlar ağızlık takmak koşulu ile Hızlı Feribotlarda yolcu salonlarının dışında gemi görevlilerinin gösterdiği yerlerde sefere kabul edilecektir. Kafeste olmayan köpek ve diğer büyük evcil hayvanlar iç ve dış hat Deniz Otobüsü** seferlerine kesinlikle kabul edilmemektedir.
  • Sadece kuşlar kafeslerinde olmak koşulu ile yolcu salonu içinde taşınabilmektedir.
  • Kafese sığmayacak büyüklükteki köpeklerin-hayvanların ağızlık takmak koşulu ile terminal dışından ( araç gişe – yolcu çıkış ) Hızlı Feribotlara geçiş yapması gereklidir

Kontrolü gerçekleştirilen görevlilerce, sağlık durumunda şüphe edilen veya sağlıklı bir yolculuğa izin verilmeyeceği düşünülen evcil hayvanların taşınması reddedilebilir.

İDO, hiçbir şekilde, taşınan hayvanın seferden önce, sefer sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesinden sorumluluk kabul etmez.

 

*   Hızlı Feribotlar araç ve yaya yolcu taşır.

**  Deniz otobüsleri sadece yaya yolcu taşır.

 

Bunların yanısıra ülkeler arası seyahat gemileri olan Cruise’lara kesinlikle evcil hayvan alınmıyor. 

İstanbul Şehir Hatları vapurlarında ise hem kafeslerinde olmak hem de ağızlık takmak şartı ile evcil hayvan taşınmasına izin veriliyor.

 
BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR