Evde Köpek Maması Hazırlamanın Püf Noktaları
Yorum Yap

Evde Köpek Maması Hazırlamanın Püf Noktaları

 

 

Evde doğal ve sağlıklı malzemelerle köpek maması hazırlamak istiyor ama nereden başlayacığınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız endişelenmeyin. Haklısınız, evde köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak sağlıklı köpek maması hazırlamak karmaşık ve biraz da zor görünebilir. Aslında köpek maması bileşenleri, bizim gündelik hayatta tükettiğimiz temel besin maddelerinden çok da farklı değildir. Köpeğinizi her gün evde hazırlanmış taze mama ile besleyebilir ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz, yeter ki ihtiyaçlarını doğru analiz edin.

 

Bu yazıda köpeğiniz için en iyi ev yapımı yiyecekleri nasıl hazırlayacağınızı; belirli malzemeleri ve tarifleri kullanmanın çeşitli artılarını ve eksilerini detaylandırarak inceleyeceğiz.

 

Köpeklerde Çiğ Beslenme

 

 

Köpeğinize çiğ yiyecekler sunmak, köpek sahipleri arasında nispeten tartışmalı bir konudur. Bunun nedeni, çiğ, pişmemiş yiyeceklerin sindirim sistemini etkileyen bakteri ve keskin kemik tüketimi riskinin artması ve bu şekilde beslenen köpeklerde veterinerlerin bir sağlık sorununu doğru bir şekilde teşhis etmesini zorlaştırmasıdır.

 

Bununla birlikte, çiğ gıda diyetleri köpeğinize birçok fayda da sağlayabilir. Daha parlak tüylerden ve daha sağlıklı bir cilde, daha temiz dişlere ve daha yüksek enerji seviyelerine kadar, köpeğinize doğal ve ham yiyeceklerde oluşan bir diyet sağlamak, köpeğinizin çok daha iyi görünmesini ve hissetmesini sağlayabilir.

 

Köpeklerde Tahılsız Beslenme

 

Çölyak hastalığı köpeklerde oldukça nadir görülürken, bazı ırkların – İrlanda Seteri gibi- bu rahatsızlıktan muzdarip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, diyetlerinin bir parçası olarak köpeğinizi tahılla beslemekten kaçınmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz bir dizi alternatif seçenek var.

 

Örneğin pirinç köpek mamalarında en çok kullanılan içeriklerden biridir. Ancak glüten tüketemeyen bir patili dostunuz varsa pirince alternatif yiyecekler kullanmanız gerekir. Bu durumda kullanabileceğiniz tamamen çiğ besinlerle yapılan basit ve sağlıklı bir tarifimiz var. Buraya tıklayarak tarifi görebilirsiniz.

 

 

Tavuk Bazlı Köpek Mamaları

 

Tavuk, birçok fayda sağlayan ve yaygın olarak kullanılan bir ettir. Omega 6 yağ asitleri, esansiyel amino asitler ve glukozamin içerir, bu yüzden de köpek mamalarında oldukça popülerdir.

 

Bununla birlikte, pişmemiş tavuk, insanlar için olduğu gibi, yüksek salmonella riski oluşturabilir. Bu nedenle, tavuğu köpeğinize pişmiş olarak vermelisiniz. Eğer köpeğinizin diyetine çiğ tavuk eklemeyi düşünüyorsanız, onayını almak için önce veterinerinizle görüşmelisiniz.

 

 

Yüksek Proteinli Köpek Mamaları

 

 

Hazır tavuk konusuna değinmişken proteinin, köpeğinizin diyetinin kesinlikle önemli bir bileşeni olduğunu belirtmeliyiz. İşte ev yapımı köpek maması tarifinize eklemeyi düşünmeniz gereken bazı önemli protein kaynakları:

 

Hayvan temelli: Buna et, balık, yumurta (kabuklar dahil), kemik unu vb. dahildir.

 

Fıstık ezmesi: Fıstık ezmesi, ev yapımı köpek mamalarında kullanabileceğiniz yüksek proteinli harika bir yiyecektir.

 

Yapraklı yeşillikler: Kendi yemeğinizden arta kalan sebzeleriniz varsa, bunları köpeğinizin mamasına ekleyebilirsiniz. Özellikle havuç ve patates kabuğunu severler -iyice yıkadığınızdan emin olun-.

 

Baklagiller: Barbunya, fasulye gibi pişmiş baklagiller köpeğinizin mamasına eklenebilir. Ancak pişmeden bırakılırsa, kalp hastalığı riskini artırabilirler.

 

Bira mayası: Yüksek kaliteli bir amino asittir. B vitamini ve protein kaynağı olan bira mayası, köpeğinizin yediği besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

 

Unutmayın, her köpek farklıdır, bu nedenle ihtiyaç duydukları protein miktarları önemli ölçüde değişecektir. Bu nedenle, sürekli aynı şeyi tekrarlıyorum ama köpeğinizin protein alımının ne olması gerektiğini öğrenmek için veterinerinize danışın.

 

Hassas Mideli Köpekler için Mama

 

Tüylü arkadaşınız sık sık mide rahatsızlığı yaşıyorsa, hafif bir diyet uygulamalısınız. Hassas midesini korumanız için iki harika önerimiz var:

 

1) Kemik Suyu: Kemik suyu kolayca emilir ve önceden hazırlanmış yemeklerin veya hazır mamalarının üzerine dökülebilir.

 

 

2) Protein-Pirinç-Sebze: Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, köpekler kendilerine verilen her şeyi az ya da çok yiyecektir, dolayısıyla çok da abartılı menüler hazırlamanıza gerek yok. Hassas mideler için Protein, pirinç ve sebzelerden oluşan basit bir mama, etkili bir seçimdir.

 

Yüksek Lifli Köpek Mamaları

 

Köpeğinizin beslenmesinde sağlıklı miktarda lif olması, yalnızca kan şekeri düzeyini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda sindirimine ve kilo vermesine de yardımcı olur. Yüksek lifli bir tarif ararken dikkat etmeniz gereken, kepek, esmer pirinç, yulaf, mercimek, pancar, mısır, kinoa veya balkabağı bulundurmasıdır.

 

 

Az Yağlı Köpek Mamaları

 

Eğer yürüyüşlerden ve koşturmaktan çok hoşlanmayan, biraz tembel bir yavru köpeğiniz varsa, ileride artan hareketsizlik seviyesi obezite riskini artırabilir. Bunun bir sorun haline gelmesini önlemek için, köpek mamalarınızda yüksek yağlı içeriklerden kaçınmalısınız.

 

Mama yaparken kullanabileceğiniz az yağlı bazı malzemeler:

 

Etler: Hindi, tavuk ve sakatatlar nispeten düşük yağlıdır.

 

Meyveler: Elma, muz ve yaban mersini köpekler tarafından yenebilir. Çok zehirli olabileceğinden üzümlerden kaçının.

 

Artık köpeğinize uygun olduğunu düşündüğünüz tarifleri denemeye başlayabilirsiniz. Beğendiğiniz tarifleri bizimle paylaşmayı unutmayın ;)

BU YAZIYI PAYLAŞ
YORUMLAR
Yorum
:
Yanıt